SKIP TO PAGE CONTENT

2020 TIP Award Winners

  • Bonita Crump, Co-Director of the Childcare Center
  • Blake Long, Assistant Public Information Officer/Sports Information Director

2020 TOP Award Winners

  • Emily Pollard, Division of Social, Behavioral, & Applied Sciences
  • Amanda Mattox, Division of Fine Arts
  • Hope Harrelson, Division of Health Sciences
  • John Messer, Division of Mathematics & Sciences
  • Brittany Moore, Division of Languages & Humanities
  • Jenniffer Newell, Division of Business & Engineering Technology
Photo of the 2019 TIP/TOP Winners

2019 TIP Award Winners

  • Mary Hall, NEMCC Bookstore Assistant Manager
  • Rhonda Cockrell, Division of Health Sciences Administrative Assistant

2019 TOP Award Winners

  • John Yarber, Division of Social, Behavioral, & Applied Sciences
  • Claire Leeke, Division of Fine Arts
  • Kristy Church, Division of Health Sciences
  • John Little, Division of Mathematics & Sciences
  • Elizabeth Upchurch, Division of Languages & Humanities
  • Rebecca Elliott, Division of Business & Engineering Technology

2018 TIP/TOP Winners

Patrick Eaton, VP and Foundation Executive Director, Jeff Burchell (TIP Awardee), Michael H. Miller (TIP Awardee), Mark Hurley (Division of Mathematics & Sciences), Chasity Moore (Division of Social, Behavioral, & Applied Sciences), Julie Davidson (Division of Health Sciences), Melody Shinn (Division of Fine Arts), Christy Grissom (Division of Business & Engineering Technology), Tiffany Lindsey (Division of Health Sciences), and Dr. Ricky Ford, NEMCC President

2017 TIP/TOP Winners

Front Row pictured are L-R:Patrick Eaton, VP and Foundation Executive Director, Justin Treloar (Division of Humanities & Languages), Shelia Gann (TIP Awardee), Brad Holly (TIP Awardee), Will Bowlin (Division of Social, Behavioral, & Applied Sciences), Dr. Rocky Hughes (Division of Mathematics & Sciences), Donna Hill(Division of Health Sciences), Jenna Fencher – not present, (Division of Fine Arts), and President Ricky Ford


2016 TIP/TOP Winners

Front Row pictured are L-R:President Ricky Ford, Wes Hill (Division of Social, Behavioral, & Applied Sciences), Janet Cox (Division of Business & Engineering Technology), Vickie Hopkins (Division of Health Sciences), Stephanie Freese (Division of Mathematics & Sciences), LasShay Blansett (Division of Humanities & Languages), Carrie Cobb (TIP Awardee), Amy Langley (Division of Fine Arts), Beth Benson (TIP Awardee), and Patrick Eaton, VP and Foundation Executive Director.

2015 TIP/TOP Winners

Front Row pictured are L-R: Danielle Willcoxon (Division of Mathematics & Sciences), Nelson Wall (President, Foundation Board of Directors), Christy Putt (TIP Awardee), Angela Mott (Division of Business & Engineering Technology), Melinda Hamblin (Division of Health Sciences), Chris Dunn (Division of Fine Arts), President Ricky Ford, Wendy Scott (Division of Social, Behavioral, & Applied Sciences), Mary Miller (TIP Awardee), Jeannie Tice (Division of Humanities & Languages), and Patrick Eaton, VP and Foundation Executive Director.


2014 TIP/TOP Winners

Front Row pictured are L-R: Eaton, Helen Thompson (Division of Mathematics & Sciences), Paige Sasser (Division of Humanities & Languages), Jason Beghtol (Division of Fine Arts), Camille Shoffner (Division of Health Sciences), Charlotte Tennison (TIP Awardee), Bonnie Bell (TIP Awardee), Stephanie Moore (Division of Social, Behavioral, & Applied Sciences), and Dr. Johnny Allen (NEMCC President). Not pictured is TIP awardee Randy Mitchell (Division of Business & Engineering Technology)

2013 TIP/TOP Winners

Front Row pictured are L-R: Kristi Reece, Janet Cox, Carlena Benjamin, Ann Smith, Mike Snowden, Molly Goodson, and Jada Forysthe. Back row pictured are L-R: Foundation Executive Director Patrick Eaton, Board of Trustee Chairman Jack Ramsey, and NEMCC President Johnny Allen. Not pictured is TIP awardee Lori Michael (Division of Business & Engineering Technology)


2012 TOP Winners

Pictured are from left: Northeast Development Foundation executive director Patrick Eaton, honorees Mark Nichols Division of Business & Business Technology, Jimmy Whitehead Division of Engineering Technology & Occupational Education, Janis Patterson Division of Humanities & Social/Behavioral Sciences, Rosalyn Singleton and Shannon Goolsby Division of Health Sciences, Dawn Hilliard Division of Mathematics & Sciences, Kathy Anderson Division of Fine Arts, and Northeast president Dr. Johnny L. Allen, Ed.D..

2012 TIP Winners

Pictured from left: Executive Director of the Northeast Development Foundation Patrick Eaton, honorees Georgie Carroll and Raina Michael, and Northeast President Dr. Johnny Allen


2011 Top Winners

Pictured are (from left) BancorpSouths Rick Willis, Northeast Development Foundation executive director Patrick Eaton, Northeast president Dr. Johnny L. Allen, Ed.D., honoree computer aided design and drafting technology instructor Jeff Melson, English instructor Amanda Garvin and economics and statistics instructor John Yarber, Northeast dean of instruction Dr. Charles Barnett and Northeast executive vice president Dr. Larry Nabors.

2010 Top Winners

Pictured left to right:
Back Row, Dr. Charles Barnett, Dr. Larry Nabors, Dr. William Jackson, Jack Ramsey, Dr. Johnny Allen, Patrick Eaton, Rick Willis. Front Row , Terry Anderson, Diane Brown, Dana Walker, Amy Marolt, Pam Needham, Elizabeth Ketchum


2009 Top Winners

Pictured are (back row l-r) Eaton, Nabors, Rick Willis of Bancorp South, the awards corporate sponsor for 2009, Dr. Charlie Barnett, Northeast dean of instruction, (front row l-r) Amber Nelms and Jennifer Davis, co-honorees from the division of health sciences, Tina Gambill, honoree from the division of humanities and social sciences, Helen Thompson, honoree from the division of mathematics and sciences, Jeff Melson, honoree from the division of engineering technology and occupational education, Dr. Ray Harris, honoree from the division of fine arts and Kathy Wallace, honoree from the division of business and business technology.

2008 Top Winners

Left to Right:
Back Row: Mr. Patrick Eaton, Mr. Jack Ramsey, Bryan Mitchell, Mr. Nick Newell, Joy Price, Dr. Johnny Allen Front Row: Dr. Susan Scott, Dr. Deborah Kehoe,Michelle Baragona


2007 Top Winners

Left to Right:
Back Row:
Patrick Eaton, Vance Witt, Allen “George” Nock, Tim Gilmore, Dr. Johnny Allen Front Row: Don Thompson, Amanda Murphy-Mattox, Belinda Russell, Marilyn Hubbard

2006 Top Winners

Left to Right:
Back Row:
Mr. Ray Gaillard, Mr. Christopher Schager, Dr. William Stone, Dr. Johnny Allen Front Row: Mr. Patrick Eaton,Mrs. Sandra Ford, Ms. Donna Dean, Mrs. Wilda Pounds